blog SK

Ako pripraviť auto na zimu

Ako pripraviť auto na zimu, keď v kalendári svieti november? Je najvyšší čas postarať sa nielen o výmenu pneumatík, ale i o karosériu vášho auta. Mnohí majitelia áut výmenou pneumatík považujú auto za pripravené na zimu. Ale je tomu naozaj tak?

Ako pripraviť auto na zimu

Ochrana laku

Vaše auto, ak ho negarážujete, sa s vplyvom chladného počasia stretáva po celé mesiace. Aj vo chvíli, keď nešoférujete. Vlhkosť, mráz a posypová soľ. Tieto aspekty vplývajú na váš automobil – hlavne na jeho karosériu. Hlavne vďaka posypovej soli  oxyduje lak. Soľ je totiž zodpovedná za korozívne účinky na lakoch vozidiel. Ide hlavne o ióny chloridu v zmesi posypovej soli na ceste, ktoré likvidujú lak vozidla.

Oblečte ho

Viete si predstaviť, že by ste v zime nosili letný odev a obuv? Asi ťažko. Podobne je to s vašim autom. Najlepšie čo môžete urobiť, je obliecť ho. Samozrejme nemáme na mysli úplet ani kožuch.

Postup

Na začiatok je dobré auto vyčistiť tzv. clay plastelínou. Tá dokáže z laku a skla veľmi dobre a spoľahlivo odstrániť rôzne kontaminácie. Ak by sme rozmýšľali krátkozrako a prekryli nečistoty ochrannou vrstvou, mohli by sme spôsobiť ich usadenie v laku, ktorý by sa ľahšie poškodil.

Leštenie

Vedeli ste, že najvhodnejší čas na leštenie je jeseň? Okrem estetického hľadiska má praktický význam.     Vytvorí totiž lepší podklad pre ochrannú vrstvu. Ak auto nepreleštíte, vznikne priestor na usádzanie drobných častíc a teda i možnosť nahlodávania karosérie.

Od hlavy po päty

Keď už je auto čisté a vyleštené, pripravili sme ho na zaodetie. Základným a najviac rozšíreným je vosk. V zime však jeho trvácnosť kvôli vplyvu počasia a spomínanej soli nepostačuje. Jasné, že je lepší ako nič…ale. Predsa len lepšie a kvalitnejšie je použiť sealenty. Ide o špeciálne produkty, ktoré fungujú na báze nano technológií. Ak chcete svoje auto ochrániť dokonale, odporúčame tzv.použitie keramiky. Tá vytvorí tvrdú a trvácnu vrstvu, ktorá sa dokonale postará o karosériu vášho vozidla.

1